DÖRTKONAK KÖYÜNÜN İLK,TEK, DOĞRU, DÜRÜST, TARAFSIZ VE GÜMÜŞHANE'NİN EN BÜYÜK KÖY SİTESİ - Haberler - GAZETECİ ŞAHİNDE TURHAN

Son mesaj - Gönderen: M Yücel ERGİN - Cuma, 04 May 2012 12:23
"Düşmanın yoksa, Hayatta hiç başarılı olamadın demektir.."
Haberler

Haberler->RAHMETLİ ŞAHİNDE TURHAN !!!->GAZETECİ ŞAHİNDE TURHAN   
GAZETECİ ŞAHİNDE TURHAN

     Şahinde Turhan’ı ben bir öğretmen emeklisi olarak değil de bir gazeteci olarak tanıdım. Beni ilgilendiren de bu yönü idi zira. Gümüşhane gibi bir yerde kendi imkânları ile gazete çıkarmak kolay bir iş değil. Hatta çıkarmış olduğu “Ekin” gazetesine baktığımda onda gördüğüm şey, bu nasıl bir inanç ve heyecan ki kendini amatörce gazeteciliğe adamış. İçten içe yaptığı bu güzel işi kendi adıma takdirle karşılıyordum. Ölüm haberi benim gözümde bir gazetecinin ölümü idi. Çünkü ben “Şahinde öğretmeni” bir gazeteci olarak tanıdım. Ve ölümünü de bir gazetecinin ölümü olarak görüyorum.
    Bu toprağın insanı olarak çıkardığı gazete ile bu memlekete kendi imkanları ile ve hatta kendi “eli” ile dağıtımını yaptığı bir davranışla hizmet götürmesi bir örnek davranıştı bana göre. Elbette sadece kendi imkanları ölçüsünde çıkardığı gazetesi ile tanınmıyordu. Kent konseyinde kadından sorumlu komisyon başkanı olması, Gümüşhane meselelerine ilgi ve yakınlık göstermesi onu öne çıkaran çalışmalarıydı. Ama dedim ya beni bu yazıyı yazmaya iten onda ki asıl saik, yerel düzeyde ve tüm imkansızlıkların içinde kendi çabası ile çıkardığı gazetesi ve kendi eli ile dağıtmasıydı.
    Gazete ve gazetecilik önemli bir uğraş. Eğer bir gün Gümüşhane’de gazeteciliğin kitabı yazılacaksa “Şahinde öğretmenin” amatörce ve büyük bir heves ve heyecanla yapmaya çalıştığı yerel gazetecilik çabası orada yerini almalı, derim. Bugün yerel düzlemde gazetecilik mesleğini yerini getirmeye çalışan birçok gazete emekçisi Gümüşhane toplumundan ne kadar destek görüyor doğrusu bu konuda pek emin değilim, ama görülmediği kanaatindeyim.
     Bu şehir, kadın eli ile ve kendi imkânlarıyla ve üstelik dağıtımını bizzat kendinin üstlendiği yerel bir gazeteyi çıkarması, Gümüşhane kamuoyuna sunması, onun en önemli yanıydı. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.


Aydın YALÇIN
Gönderen M Yücel ERGİN, Perşembe, 22 Aralık 2011 00:15, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it